Етикет державного прапора - система правил, які детально регламентують порядок використання прапора та поводження з ним в різноманітних ситуаціях. Використання державних прапорів під час проведення протокольних заходів має особливе значення, оскільки саме з прапором асоціюється та чи інша держава. Виявлення пошани державному прапору є загальноприйнятою і однією із найстародавніших норм міжнародної практики. Прапор вважається концентрованим відображенням, символом національного суверенітету, повага до нього завжди демонструє прояв дружнього, ввічливого ставлення до держави. З іншого боку, зневага до прапора держави вважається гіршою за образу офіційної особи - представника даної країни, оскільки в такому випадку мова йде про вияв зневаги не до окремої особи, а до держави в цілому. З усіх невербальних засобів представлення держави на міжнародній арені національний прапор є найбільш політизованим, і тому етикет державного прапора посідає одне з найважливіших місць в системі норм міжнародної ввічливості держав.
Серед усіх державних символів саме прапор найчастіше використовується в офіційному житті. Законодавчі акти багатьох держав чітко визначають випадки обов'язкового, припустимого й неприпустимого використання державного прапора. Вивішування державного прапора цілодобово не може розглядатися як поширена повсякденна звичка. Постійно піднятий (встановлений) державний прапор указує на споруду (кабінет), у якому здійснюються функції державної влади. Тимчасово піднятий державний прапор (вивішений, встановлений) указує на особливо важливу подію, офіційну церемонію, значну урочистість, яка відбувається в місці (будинку, на території), де тимчасово піднятий прапор. Державні прапори піднімають з нагоди національних свят, публічних заходів, у деяких країнах - з нагоди родинних знаменних дат. Державний прапор - еквівалентний образ держави, який додає державним святам особливу велич.
Приватні особи для підкреслення свого громадянства, для висловлення почуття гордості за приналежність до своєї країни також дедалі частіше використовують свій національний прапор. Вивішування державного прапора громадянами країни з дотриманням існучих вимог особливо заохочується у відповідних ситуаціях (наприклад, під час національних свят). При цьому громадяни не повинні вивішувати державний прапор щоденно.
В одних країнах питання використання прапора та поводження з ним в різноманітних ситуаціях відображені у внутрішньому законодавстві (США, Російська Федерація), в інших - регулюються виключно звичаями (Фінляндія). У Фінляндії, де формально немає законодавчого акту про державний прапор, історично склався його культ. Повагу до прапора виховують з дитинства. Батьки вивішують державний прапор з приводу народження дитини, на весіллі прапор обов'язково присутній в якості "почесного гостя".
Одним з основних правил використання державного прапора є те, що національний прапор необхідно сприймати як концентрований символ держави, а відтак ніхто немає права щось довільно в ньому змінювати або розміщувати прапор в інший спосіб, ніж це передбачено законодавством і практикою конкретної країни. Найбільш неввічливим і навіть образливим є розміщення прапора в перевернутому вигляді. Таким чином його розміщують, лише коли хочуть подати сигнал біди.
Як правило, національні прапори мають прямокутну форму. Винятком є лише квадратний прапор Швейцарської Конфедерації та прапор з двох розміщених один над одним трикутників Королівства Непал. При виготовленні прапорів іноземних держав при підготовці до візитів, конференцій, інших офіційних заходів та церемоній завжди повинні максимально точно повторюватися автентичні кольори та пропорції елементів прапору. Наприклад, схожі для пересічного громадянина прапори Австрії та Латвії в жодному випадку не повинні бути однаковими, оскільки на останньому колір верхньої і нижньої смуги є не червоним, як у австрійців, а пурпуровим. Цей колір навіть має особливу назву - "латвійський червоний".
Зупинимось на деяких технічних питаннях використання державного прапора. Прапором називається власне полотнище. Саме полотнище відіграє знакову роль, йому виявляють почесті й повагу. Прапор може кріпитися на щоглі (флагштоці) на рухомому з'єднанні (конструкції з натягнутих на блоках тросах), яке дозволяє піднімати й спускати прапор. Щогла (флагшток) може встановлюватись вертикально або під гострим кутом до горизонтальної площини. При піднятті прапора на щоглі потрібно намагатися підняти прапор до самого верху щогли. На щоглі не припустимі навершя. На знак жалоби прапор приспускається до половини висоти щогли.
Щогли (флагштоки) можуть розміщуватися на землі, на даху будівлі -вертикально; на стіні будівлі (споруди) - під гострим кутом або паралельно до горизонтальної площини; на судах - вертикально, з невеликим нахилом до горизонтальної площини. Щогли (флагштоки) не можуть розміщуватися на стіні будівлі (споруди) під тупим кутом до горизонта льної площини. Прийнято враховувати відповідність розміру щогли (флагштоку) та прапора. Вважається оптимальним співвідношення розміру ширини прапора і висоти флагштока, розміщеного на землі, як 1:6. Довжина щогли (флагштока), розміщеного на стіні, повинна бути в три рази більшою за ширину прапора.
Прапор може кріпитися на древку (зазвичай у вигляді прямого штока). Прапори на древках використовуються для вивішування на будівлях, установки в приміщеннях, носіння в руках. Прапор прикріплюється нерухомо максимально близько до верхнього краю древка шляхом прибивання, приклеювання тощо. Довжина древка повинна бути не меншою, ніж ширина полотнища, помножена на 2. При вивішуванні прапора на древку на стіні споруди древко повинно бути розміщено щодо горизонтальної площини згідно із тими ж правилами, що й описані для щогл (флагштоків). При установці прапорів на древку на горизонтальній площині (землі, підлозі приміщення, поверхні столу і т.п.) древко може розміщуватись або перпендикулярно горизонтальній площині, або під кутом до неї (не менше 60°).
Прапор може вивішуватись без древка - у вигляді самого полотнища. У даному випадку полотнище може бути розміщене на стіні (тобто прикріплене до вертикальної поверхні) або підвішене до стелі приміщення або споруди (іншої інженерної конструкції у верхній частині приміщення або споруди). При вивішуванні без древка прапор може бути розміщений горизонтально (тобто полоси прапора йдуть паралельно горизонтальній площині), або вертикально (полоси прапора йдуть перпендикулярно горизонтальній площині). В останньому випадку верхня частина полотнища повинна знаходитися зліва, якщо стояти обличчям до прапора.
Універсальним є звичай вивішувати прапор у світлу частину доби - зі сходу до заходу сонця (з 7-9 годин ранку до 9-10 годин вечора). На щоглі (флагштоці) прапор піднімають швидко, а спускають повільно, гідно. З патріотичних міркувань у деяких місцях, таких як резиденція глави держави, будинок уряду, парламенту, пам'ятники видатним особам, меморіальні, історичні місця, місця народної слави тощо, прапор може вивішуватися цілодобово. При цьому необхідно забезпечити відповідне достатнє освітлення в нічний час.
Склався особливий порядок поводження під час церемонії підняття і спуску прапора: всі присутні повинні стояти струнко, обличчям до прапора (у деяких країнах, поклавши руку на серце). Військовослужбовці при цьому віддають честь, а цивільні особи (чоловіки) знімають головні убори. Якщо державний прапор вносять до зали (або виносять із зали), то всі присутні встають, припиняється будь-який рух, розмови. Такі ж почесті надаються і державному гімну.
Державний прапор піднімається на щоглі (флагштоці), вивішується на стіні або встановлюється на древку у відповідному кронштейні біля головного входу в будівлю або в іншому придатному для цього місці - гідному й добре видному. При цьому слід враховувати, що прапор повинен мати достатньо місця, щоб вільно майоріти. Прапор не повинен торкатися поверхні підлоги, грунту, стін, дерев, дротів або будь-яких інших предметів, щоб попередити можливість його пошкодження або забруднення. У багатьох країнах створення вищезазначеної ситуації розцінюється як вияв неповаги до державного прапора й карається за законом. У деяких країнах вимагається, щоб нижній край державного прапора знаходився на висоті не менше трьох метрів від поверхні землі. Існують також правила вивішування прапора при поганих погодних умовах. Згідно із цим правилом державний прапор не повинен вивішуватися при поганих природних умовах за винятком тих випадків, коли використовується так званий "всепогодний" прапор, зроблений зі спеціального надміцного матеріалу.
Перед використанням прапори приводять у належний стан. Полотнище прапорів не може бути старим, а колір блідим. На них не повинно бути плям, поривів. Кодекси державних прапорів багатьох країн містять спеціальні положення щодо процедури чищення державного прапора, його утилізації у випадку пошкодження або зношення. У США існує спеціальна церемонія віддання останньої шани та спалення державного прапора.
Свідченням шанобливого ставлення до державного прапора є і те, що в деяких країнах існує спеціальний порядок його складання. Так, в США прапор згортається 12 разів, і кожен згин має символічне значення (перший -символ життя, другий - символ віри у вічне життя, третій - знак пам'яті ветеранів і т.д.). У згорнутому вигляді прапор у формі трикутника нагадує пілотку - на знак пошани військових США, які стоять на сторожі прав і свобод американців. Згідно із кодексом державного прапора США прапор не можна використовувати для покриття монументу, статуї, меморіальної дошки.
Законодавчі акти, які регламентують норми поводження з державним прапором, забороняють використання прапора для декорації або як прикраси приміщення. Державний прапор не може бути вишитий на хустках, шарфах, подушках тощо; зображений на паперових серветках, коробках або на будь-чому іншому, що призначається для тимчасового використання та подальшого викидання, знищення. Прапор не може використовуватися як частина одягу або спортивної форми. При цьому можливим і доцільним є використання копії прапора (у вигляді емблеми на одязі) для відзначення участі представника країни в певній міжнародній програмі (космічній, медичній тощо), тому чи іншому міжнародному заході. Така деталізація та регламентація конкретної практики використання державного прапора є гарантією гідного ставлення до одного з державних символів за будь-яких умов, у будь-яких делікатних ситуаціях. У кожній установі, організації, які використовують державні символи, повинна бути особа, відповідальна за дотримання етикету державної символіки.
Законодавством багатьох країн передбачене покарання за наругу над прапором, а також за неповажне ставлення до нього. Наприклад, у 1989 р. палата представників Конгресу США прийняла законопроект про захист національного прапора США від образи. Цей документ передбачає грошовий штраф, а також ув'язнення терміном до одного року для тих, хто "свідомо нівечить, спотворює, спалює або топче ногами прапор Сполучених Штатів".
При вивішуванні державного прапора з прапорами регіонів, міст, інших населених пунктів, організацій прапори вивішуються на окремих флагштоках на одному рівні, при цьому державний прапор повинен займати почесну позицію. Розмір полотнища державного прапора не може бути меншим від розміра полотнищ інших прапорів, розміщених поряд із ним. Державний прапор не може розміщуватись нижче інших прапорів, розміщених поряд із ним. Якщо вивішуються кілька прапорів міст, інших населених пунктів, регіонів, організацій на одній щоглі, державний прапор завжди повинен бути згори. У випадку вивішування прапорів на різних флагштоках, розташованих по колу, державний прапор повинен знаходитися на щоглі, розміщеній у центрі кола, і бути вищим за інші прапори.
Державний прапор встановлюється перед головним входом до будинку справа (якщо дивитись від фасаду будинку), інший прапор, наприклад міста, - зліва. На будинку, де розміщено два прапори, державний прапор повинен знаходитися на правій щоглі За наявності більшої кількості прапорів державний прапор розміщують або посередині, або на якому-небудь підвищенні.
У робочому кабінеті державний прапор встановлюється на спеціальному древку по праву руку від того, хто сидить за столом, або вивішується на стіні в розгорнутому вигляді полотнищем, розгорненим зліва направо (якщо дивитися на прапор).
Державний прапор, який розміщується в конференц-залі, аудиторії, може виставлятися на древку справа від трибуни (дивлячись від виступаючого) або з правого боку від аудитора. У випадку розміщення державного прапора без древка, він вивішується над і за виступаючим.
Державний прапор може встановлюватися на автомобілях посадових осіб«під час проведення різних урочистостей, парадів. При проходженні процесії з одним або кількома прапорами почесним вважається місце на правому фланзі шеренги прапороносців або попереду і посередині неї.
У випадку оголошення в країні національної жалоби державний прапор приспускають до половини щогли (флагштока). Приспускають лише поапоои які знаходяться на флагштоках з підйомними пристроями, ппичому в особливому порядку: спочатку прапор швидко піднімають на всю висоту флагштоку, а потім повільно спускають до половини. Персональні прапори та штандарти не приспускаються. До прапорів, вивішених на древку прикріплюється стрічка чорного кольору.
Особлива увага в протоколі приділяється використанню державного прапора президентом країни. Державний прапор піднімається над офіційною резиденцією президента щоденно. У робочому кабінеті глави держави прапор розміщується за робочим столом президента справа від нього Під час публічних виступів, звернень прапор також розміщується за главою держави з його правого боку. Державний прапор встановлюється в літаку, на кораблі у випадку присутності на борту президента (президентський літак має зображення державного прапора й ззовні). На військових та військово-морських базах на час перебування там президента також піднімається державний прапор.
У багатьох країнах, крім державного прапора, використовуються персональні прапори та штандарти. Наприклад, такі прапори мають президенти України, Росії, США, монарх і члени королівської родини у Великобританії, генерал-губернатор та губернатори провінцій Канади тощо. Штандарти встановлюються в робочих кабінетах цих осіб, над резиденціями та над будинками, де проходять офіційні заходи за їх участю. Якщо на заходах присутні кілька осіб, які мають персональні прапори, над будинком встановлюється лише той, що належить найбільш високопоставленій особі. Президентський штандарт встановлюється разом із державним прапором у робочому кабінеті, під час виступів президента, на борту літака або корабля під час перебування там глави держави. При цьому президентський штандарт розміщується з лівого боку від президента, державний прапор - з правого. Під час перебування глави держави за кордоном його штандарт піднімається разом із державним прапором на будинку дилома-тичної місії країни. Штандарти посадових осіб, які очолюють міністерства, відомства, встановлюються, як правило, лише в їх робочих кабінетах.
Автора та назву книги не знайшов, тому вказую інтернет джерело - http://www.djerelo.com/index.php?option=com_content&task=view&id=8437&Itemid=71
Автора та назву книги не знайшов, тому вказую інтернет джерело - http://www.djerelo.com/index.php?option=com_content&task=view&id=8437&Itemid=71
Комментариев нет:
Отправить комментарий